2020 m. rugpjūčio 12 d., trečiadienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Susipažinti su tradiciniais lietuvių liaudies amatais – Į Kleboniškių kaimo buities muziejųSpausdinimo versija

Savaitgalį visus Radviliškio rajono Kleboniškių kaimo buities muziejaus lankytojus pasitiko netikėtumas - beveik kiekvienoje troboje virė darbas: vienoje buvo audžiama, kitose – juostos pinamos ir sodai rišami, puodai žiedžiami, kalvis ir medžio drožėjas pievoje prie namų įsitaisę dirbtuves atsidarė.

Šeši amatininkai – kalvis Martynas Stankus, audėja Biruta Ostrauskienė, juostų pynėja Aurelija Norvaišienė, medžio drožėjas Eugenijus Arbušauskas, puodžius Romas Galiauskas, sodų rišėjas Kornelijus Norvaiša – buvo atidarę savo dirbtuves unikaliose atkurtose Aukštaitijos regionui būdingose kaimo trobose ir nepakartojamo grožio Kleboniškių kaimo pievose.

„Džiaugiuosi, kad Kleboniškio trobos gyvybės pilnos. Būtina šiuolaikinius muziejus padaryti gyvus, pilnus žmonių ir įvairiausių veiklų. Tik per apčiuopiamą patyrimą, tik pabandžius jaunimą galima sudominti ir paskatinti užsiimti lietuvių liaudies tradiciniais amatais arba bent jau su jais supažindinti“, – sakė Kleboniškių kaime apsilankęs Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis.

Pasak Genovaitės Prascevičienės, Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejaus vadovės, labai svarbu ne tik materialųjį regiono paveldą puoselėti, bet ir nematerialųjį - tautodailę, tradicijas, pasakojimus, dainas– išsaugoti ir ateities kartoms perduoti. „Siekiant išsaugoti ir ateities kartoms perduoti lietuvių tautos tradicijas, amatus, buvo parengtas projektas „Kasdieniniai ir šventiniai darbai ir amatai“. Projektas apima lietuvių tautos etninės kultūros paveldą – papročius, liaudies meną, tradicinius amatus. Visi, apsilankę muziejuje, gali pabandyti savo rankomis nužiesti puodelį ar dubenėlį, nusipinti juostą, pabandyti kalvystės amatą, sodų rišimą, audimą, drožybą, pažaisti įvairius senuosius lietuvių žaidimus. Galbūt kokiam jaunam žmogui į širdį kas nors įstrigs ir vėliau matysime, kaip iš jo liaudies meistras išauga“, – sakė ji.

Edukacinių renginių ciklas tęsis ir liepos bei rugpjūčio savaitgaliais. Autentiškoje Kleboniškių kaimo buities muziejaus aplinkoje tautodailininkai ir amatininkai dirbs kasdieninius bei šventinius darbus, mokys tradicinių amatų, populiarins senuosius papročius. Sekite informaciją viešojoje erdvėje ir išnaudokite puikią progą su visa šeima smagiai ir turiningai praleisti dieną nuostabioje Kleboniškių kaimo auroje.

Pasak G. Prascevičienės, iki metų galo muziejaus lankytojams bus pristatytas 40 edukacinių užsiėmimų ciklas, kuris apims dvi veiklų grupes: liepos–rugsėjo mėnesiais bus populiarinami kasdieniniai darbai ir amatai: audimas (Biruta Ostrauskienė), juostų pynimas (Aurelija Norvaišienė), šiaudinių sodų rišimas (Kornelijus Norvaiša), pintinių pynimas (Birutė Šinkūnienė), kalvio (Martynas Stankus), puodžiaus (Romas Galiauskas), medžio drožėjo (Eugenijus Arbušauskas) amatai, organizuojama linų rovimo edukacinė talka, o spalio–gruodžio mėnesiais bus populiarinami šventiniai darbai, amatai ir papročiai: organizuojamos adventinio vainiko gamybos (Daiva Baubonienė), žolynų pynimo (Gintvilė Giedraitienė), šventinių meduolių (Rasa Bertašiūtė), kūčiukų kepimo (Genovaitė Prascevičienė), senovinių kalėdinės eglutės žaisliukų gamybos (Aurelija Norvaišienė) edukacinės dirbtuvės, skaitomos edukacinės paskaitos apie Vėlinių, adventinio laikotarpio tradicijas (paskaitas skaitys etnologė Gražina Kadžytė).

Muziejuje veikia ir Tautodailės metams skirta Radviliškio krašto tautodailininkų darbų paroda „Tradicijų tęstinumas“. Parodoje eksponuojama daugiau kaip 200 kūrinių. Paroda veiks iki rugpjūčio 30 d., joje eksponuojami tautodailininkų Aurelijos Norvaišienės, Eugenijaus Arbušausko, Vidos Bagušienės, Aleksandro Filipavičiaus, Rasos Jasiulienės, Laimutės Indilienės, Birutos Ostrauskienės, Jolantos Kvedarienės, Reginos Martyšienės, Olės Plungienės, Genės Stugienės, Stanislovo Špuko, Rasmutos Valčiukienės darbai.

Amatų edukacijos – Kleboniškių kaimo buities muziejuje pradėto edukacinių užsiėmimų ciklo „Kasdieniniai ir šventiniai darbai ir amatai“ pirmoji dalis.

Renginio organizatorius – Radviliškio rajono savivaldybės Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis. Projekto rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Nuotraukos – Eligijos Zoltnerienės. Daugiau nuotraukų čia.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Facebook
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
komentarų nėra
Atgal
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Antanas Čepononis


Gyventojų priėmimas
Naujienų prenumerata

Įveskite savo el. paštą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji:

(Informaciją apie Jūsų
asmens
duomenų tvarkymą
rasite
interneto svetainės
Privatumo politikoje)