2022 m. gegužės 26 d., ketvirtadienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Burbiškio dvaro sodybos infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams

Projektas Nr. BPD2004-ERPF-3.4.3-04-06/0013 „Burbiškio dvaro sodybos infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“ pradėtas įgyvendinti 2007 metų sausio 1 dieną. Projektas įgyvendinamas remiantis Lietuvos 2004–2006 metų bendrojo programavimo dokumento 3 prioritetu (Gamybos sektoriaus plėtra), 4 priemone (Viešoji turizmo infrastruktūra ir paslaugos), pagal 3 veiklos sritį (Viešųjų kultūros ir istorijos paveldo objektų ir nenaudojamų pastatų atstatymas, restauravimas ir pritaikymas viešiems turizmo poreikiams). Projekto įgyvendinimui skirta 8 005 212,00 Lt, iš kurių 6 001 155,21 Lt – Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, 2 004 056,79 Lt – bendrojo finansavimo lėšos. Radviliškio rajono savivaldybės administracija prisidėjo 1 412 684,00 Lt įnašu prie tinkamų finansuoti projekto išlaidų apmokėjimo.

Šiandien projektas baigtas įgyvendinti: beveik visi numatyti rekonstrukcijos darbai jau yra atlikti – liko tik sutvarkyti rekonstrukcijos darbų pėdsakus ir ši romantiška vieta vėl paliks neišdildomą įspūdį apsilankiusiesiems. Burbiškio dvaro sodyba tapo puikia vieta prasmingai praleisti laiką: pasidomėti ir susipažinti su dvaro kultūros istorija, pasimėgauti puikiu ir nepakartojamo gamtos grožio prieglobsčiu.

Andriaus Mačiūno nuotraukos (www.adisx.lt)

Truputis istorijos

Lietuvoje nuo seno dvaras buvo kaip kultūros židinys. Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvaras buvo diplomatijos, administracijos, rašto perėmimo svarbiausiu centru. Dvarininkai visuomet buvo meno kūrinių, architektūros statinių užsakovai ir mecenatai. Šiuo metu Lietuvoje esama apie 800 išlikusių dvarų sodybų bei jų fragmentų, tačiau tik dalis dvarų yra prieinami visuomenei – renovuojami, atstatomi, kuriama infrastruktūra.

Burbiškio arba Baženskių dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVII a. Dvare – peizažinio tipo parkas, užimantis 28 ha plotą. Parko teritorijoje esančiuose tvenkiniuose yra 15 salų. Tvenkiniai sujungti lieptais ir tilteliais, šalia teka per parką tekantis Liulio upelis. Nutiesti takai, pastatyta tiltų, pavėsinių, suoliukų, skulptūrų, pagal Valdaikių–Rozalimo kelią nuo ažūrinių metalinių vartų driekiasi dviejų eilių beržų alėja, šonuose – liepų alėjos.

Iš visų Radviliškio rajone esančių dvarų Burbiškio dvare XX amžiaus pradžioje buvo sukaupta daug meno vertybių. Burbiškio dvaras pasižymėjo senosios bajoriškos dvarų kultūros puoselėjimu. Dvaro savininkai Baženskiai kūrė didelį ir puošnų parką, jame statė paminklus, skulptūras, kaupė archyvą ir biblioteką. Visas parke esančias skulptūras dvarininko Mykolo Baženskio užsakymu sukūrė skulptorius Kazimieras Ulianskis (1878–1914). XX amžiuje dvare lankydavosi P. Vileišis, J. Basanavičius.

Adomas Baženskis, dvaro paveldėtojas, gyvenęs Gniezne, Lenkijoje, 1992 metais apleistą, sovietiniais laikais nuniokotą dvarą padovanojo Radviliškio rajono savivaldybei, kuri įsipareigojo jį sutvarkyti ir pritaikyti visuomenės kultūros reikmėms.

2006 metais parengtas projektas „Burbiškio dvaro sodybos infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“ suteikė vilties, kad dvaras pagaliau virs tikru turistų traukos centru. Apie projektą kalbame su Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktoriumi Egidijumi Prascevičiumi.

Įgyvendinti tokį projektą – iššūkis visiems: ir rangovams, ir projekto vykdytojui, ir savivaldybei...

Aštuoni milijonai litų vienam objektui – tikras išbandymas, todėl visi: ir rangovai, ir vykdytojai, – džiaugiamės, kad pavyko įgyvendinti visus uždavinius ir pasiekti numatytus tikslus: rekonstruotos buvusios arklidės, svirnas, tvartas, virtuvė, balandinė, ūkinis pastatas ir sodininko namas, atnaujinta centrinių rūmų veranda, įrengtos mansardos ir, sutvarkyti dvaro sodybos lauko inžineriniai tinklai. Pasivaikščioti kviečia atkurti parko takeliai: tvenkiniai išvalyti, atstatyti liepteliai ir tilteliai. Nemažai dėmesio skirta mažosios architektūros elementų rekonstrukcijai – restauruotos įžymiosios liūtų skulptūros ant Liūtų tilto. Aptverta dalis teritorijos, restauruoti metaliniai vartai. Sutvarkyta ir automobilių stovėjimo aikštelė, parko keliai.

Girdėjome, kad atnaujinti ne tik pastatai, bet ir ekspozicijos.

Arklidėse rengiamos kinkomojo transporto, svirne – žemės ūkio padargų ekspozicijos, tvarte – nekomercinio senojo ir naujojo kino teatras, ūkiniame pastate įrengtas tvartelis poniams. Už projekto lėšas gauta ekspozicinė įranga, baldai, darbo kabinetų baldai, kompiuteriai.

Ar dvaras gali pasigirti sutvarkytais buitiniais dalykais: darbo vietomis personalui, sutvarkyta šildymo sistema?

O taip: buvusioje virtuvėje rekonstruota katilinė, sodininko name įkurtos tarnybinės patalpos, todėl darbuotojams bus patogiau dirbti, įrengtas parko apšvietimas, naujas vandentiekio gręžinys.

Kaip pasikeitė dvaras nuo tada, kai jį pradėjote tvarkyti?

Neatpažįstamai… Buvęs apleistas dvaras, kuriame kažkada buvo kiaulidės, dabar tapo reprezentacine vieta, siūlančia lankytojams įvairiapusiškas paslaugas – nuo fotografavimosi nepakartojamame parke su tvenkiniais iki konferencijų salės buvusiame tvarte. Išvalyti tvenkiniai, paslaptingos salelės, romantiški suoleliai ir tilteliai sukuria nepakartojamą romantinę dvasią. Buvę savininkai Baženskiai džiaugiasi tokia metamorfoze, juolab kad Burbiškio dvarą Adomas Baženskis padovanojo puoselėdamas viltį, kad jis taps kultūros židiniu: juk seniau čia atvykdavęs P. Vileišis, J. Basanavičius, kiti šviesuoliai, čia parką papuošė pirmasis Lietuvoje paminklas, skirtas Lietuvos Didžiajam kunigaikščiui Vytautui, čia buvo puoselėjama senoji bajoriškoji dvarų kultūra. Stengiamės nenuvilti jo artimųjų: šiandien čia vyksta klasikinės muzikos koncertai, šventės, įrengta dvaro istorijos ekspozicija, rekonstruotame tvarte lankytojams siūlysime žiūrėti senąjį ir naująjį kiną. Dar viena užduotis, laukianti muziejaus darbuotojų – turimą senojo kino kolekciją pervesti į skaitmeninį formatą.

Deja, Adomas Baženskis jau nepamatys atjaunėjusio dvaro…

Tikrai apmaudu, kad šis žmogus turėjo išeiti nepamatęs dar labiau išgražėjusio ir dar gausiau turistų lankomo jo vaikystės prisiminimų dvaro. Atjaunėjęs dvaras dabar džiugina jo vaikų, vaikaičių akis ir širdis.

Su kokiais sunkumais susidūrėte įgyvendindami projektą?

Labai trūko laiko, kaip ir įgyvendinant bet kokį su statybomis susijusį projektą. Stengėmės, kad darbai būtų atlikti kokybiškai, kad nereiktų paskui remontuoti iš naujo. Prieš valant tvenkinius, iš jų buvo nuleistas vanduo, o po vasaros juose vandens vis dar mažoka, nes upeliai išdžiūvę. Reikia tikėtis, kad po lietingo rudens ir žiemos tvenkiniai vėl prisipildys.

Buvo sunku rasti interneto paslaugos teikėją. Vieninteliai AB Lietuvos radijo ir televizijos centro darbuotojai sutiko padėti įvesti bevielį internetą. Projekto lėšomis buvo pastatytas bokštas, ant kurio į reikiamą aukštį iškelta antena, todėl dabar muziejaus darbuotojai naudojasi duomenų perdavimo ir interneto paslaugomis „Erdvės“ ir nebėra atskirti nuo pasaulio.

Gaila, kad negavome pinigų dvaro bokštui su apžvalgos aikštele atstatyti – čia planavome įsteigti Turizmo informacijos centro padalinį.

Ar išliks tradicija kasmet rengti jau ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje garsias Tulpių žydėjimo šventes?

Žinoma. Burbiškio dvaro be tulpių dažnas jau neįsivaizduoja, jų organizuota jau aštuonios, kasmet jose sulaukiame tūkstančių lankytojų iš visos Lietuvos ir užsienio. Dvaras visuomet lankytojus pasitinka nepriekaištinga švara, idealiai sutvarkyta aplinka, daugiau nei 300 rūšių žydinčių tulpių lysvėmis.

2008 metai buvo istoriniai – šventės nebuvo. Atrodytų, lyg ir galėtume atsikvėpti, bet dvaro renovacijos projektas buvo pačiame įkarštyje, o ir žmonių, norinčių pasigrožėti žydinčiomis tulpėmis, tikrai netrūko, grupėmis, šeimomis važiavo...

Įgyvendinus projektą, Burbiškio dvaro sodyba tapo puikia vieta prasmingai praleisti laiką: pasidomėti ir susipažinti su Lietuvos daro kultūros istorija ir pasimėgauti puikiu ir nepakartojamu gamtos grožio prieglobsčiu.

Antanas Čepononis, Radviliškio rajono savivaldybės meras

„Esame be galo dėkingi Adomui Baženskiui, kurio dėka ne tik Radviliškio rajono, bet ir visos Lietuvos, užsienio šalių žmonės gali gėrėtis nepakartojamu dvaro kultūros kampeliu Radviliškio rajone. Dėkingi esame jam ir už tai, kad užmezgėme ryšius su Gniezno miesto savivaldybe, su kuria bendradarbiaujame tikrai produktyviai.

Tikiuosi, kad žinia apie Burbiškio dvaro sodybą kaip apie modernų kultūros ir turizmo traukos centrą bei sodyboje teikiamas paslaugas pasklis ne tik Radviliškio rajone, bet visoje Lietuvoje ir užsienyje.“

Apie planus kalba Gintaras Pilypas, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėjas

„Planuojamas antrasis Burbiškio dvaro rekonstrukcijos etapas – liko neatstatytas bokštas su apžvalgos aikštele, dvare būtinas Turizmo informacijos centro padalinys. Jau pateikta paraiška, laukiame, kol ji bus įtraukta į Valstybės projektų sąrašą ES paramai gauti. Ateityje numatoma neapsiriboti vien tik dvaru, rengiamas mažosiomis Rumšiškėmis vadinamo Kleboniškių kaimo buities muziejaus rekonstrukcijos projektas: Kleboniškių kaimo malūnas baigia sparnus pamesti, muziejaus namų stogus reikia perdengti, sutvarkyti kelių infrastruktūrą, galvojama ir apie dviračių taką, jungiantį Burbiškio dvarą ir Kleboniškių kaimą. Darbų laukia nemažai, bet, tikimės, susitvarkysime.“

Kalbino Eligija Zoltnerienė, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Informacinių technologijų ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė

Projektas Nr. BPD2004-ERPF-3.4.3-04-06/0013 „Burbiškio dvaro sodybos infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“ pradėtas įgyvendinti 2007 metų sausio 1 dieną. Projektas įgyvendinamas remiantis Lietuvos 2004–2006 metų bendrojo programavimo dokumento 3 prioritetu (Gamybos sektoriaus plėtra), 4 priemone (Viešoji turizmo infrastruktūra ir paslaugos), pagal 3 veiklos sritį (Viešųjų kultūros ir istorijos paveldo objektų ir nenaudojamų pastatų atstatymas, restauravimas ir pritaikymas viešiems turizmo poreikiams). Projekto įgyvendinimui skirta 8 005 212,00 Lt, iš kurių 6 001 155,21 Lt – Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, 2 004 056,79 Lt – bendrojo finansavimo lėšos. Radviliškio rajono savivaldybės administracija prisidėjo 1 412 684,00 Lt įnašu prie tinkamų finansuoti projekto išlaidų apmokėjimo.

Projektas „Burbiškio dvaro sodybos infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“ baigiamas įgyvendinti: beveik visi numatyti rekonstrukcijos darbai jau yra atlikti – liko tik sutvarkyti rekonstrukcijos darbų pėdsakus ir ši romantiška vieta vėl paliks neišdildomą įspūdį apsilankiusiesiems.

 

Burbiškio dvaro sodyboje jau atlikti šie rekonstrukcijos darbai:

 • viešiesiems turizmo poreikiams pritaikyta Burbiškio dvaro sodyba;
 • sukurtos ilgalaikės darbo vietos;
 • rekonstruota centrinių rūmų priestato veranda;
 • rekonstruotos rūmų centrinio korpuso mansardos;
 • rekonstruotos arklidės – įrengtos kinkomojo transporto ekspozicijos;
 • rekonstruotas svirnas – įrengtos žemės ūkio padargų ekspozicijos;
 • rekonstruotas tvartas – įrengtas nekomercinio senovinio ir naujojo kino teatras;
 • rekonstruota balandinė – įrengti lauko tualetai ir balandinė;
 • rekonstruota buvusi virtuvė – įrengta katilinė;
 • rekonstruotas sodininko namas – įrengtos tarnybinės patalpos;
 • rekonstruotas ūkinis pastatas – įrengtas tvartelis žirgams.

Projekto pagrindiniai tikslai:

 • atkurti autentišką kultūros paveldo vertybės Burbiškio dvaro sodybos vaizdą, rekonstruojant sodybos pastatus ir sutvarkyti dvaro parką;
 • išplėsti Burbiškio dvaro sodybos viešųjų turizmo paslaugų ir objektų infrastruktūrą;
 • pritraukti privačias investicijas, padėsiančias toliau plėtoti turizmo paslaugas Burbiškio dvaro sodyboje;
 • skleisti informaciją apie Burbiškio dvaro sodybą kaip apie modernų kultūros ir turizmo traukos centrą bei sodyboje teikiamas paslaugas Radviliškio rajone, visoje Lietuvoje ir užsienyje, siekiant pritraukti didelius turistų srautus.

Tikimasi, kad atsinaujinusi Burbiškio dvaro sodyba kasmetinėje tulpių žydėjimo šventėje sulauks dar daugiau lankytojų ir turistų dėmesio – juk dvaras tiesiogiai pritaikytas turizmo reikmėms ir kultūros renginiams. Burbiškio dvaro sodyba tapo puikia vieta prasmingai praleisti laiką: pasidomėti ir susipažinti su istorijos žiupsneliu ir pasimėgauti puikiu ir nepakartojamu gamtos grožio prieglobsčiu.

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos inf.

Burbiškio dvaro sodyba atgauna senąją išvaizdą

Projektas Nr. BPD2004-ERPF-3.4.3-04-06/0013 „Burbiškio dvaro sodybos infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“ pradėtas įgyvendinti 2006 metais gruodžio 21 dieną. Projektas įgyvendinamas remiantis Lietuvos 2004–2006 metų bendrojo programavimo dokumento 3 prioritetu (Gamybos sektoriaus plėtra), 4 priemone (Viešoji turizmo infrastruktūra ir paslaugos), pagal 3 veiklos sritį (Viešųjų kultūros ir istorijos paveldo objektų ir nenaudojamų pastatų atstatymas, restauravimas ir pritaikymas viešiems turizmo poreikiams). Projektui įgyvendinti skirta 8 005 212,00 Lt Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansinė parama, iš kurios 6 001 155,21 Lt – Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, 2 004 056,79 Lt – bendrojo finansavimo lėšos. Radviliškio rajono savivaldybės administracija (projekto vykdytojas) prisideda 1 412 684,00 Lt savo įnašu prie tinkamų finansuoti projekto išlaidų apmokėjimo.

Senasis Burbiškio dvaras XVII a. priklausė dvarininkams Burboms – pagal jų pavardę ir kilo vietovės pavadinimas. XIX a. jis atiteko Baženskiams, kurie rekonstravo buvusius dvaro pastatus. Mykolo Baženskio iniciatyva įveistas mišraus stiliaus dvaro parkas su puikiais, vaizdingais, su nedidelėmis salelėmis tvenkiniais. Salelėse buvo įrengtos poilsio aikštelės, į kurias vedė mediniai ir mūriniai tilteliai bei liepteliai. XX a. pradžioje Burbiškyje lankydavosi žinomi visuomenės veikėjai. Dvare yra rengiami muzikos vakarai, kultūros renginiai, iškilmingi Savivaldybės renginiai, seminarai, šventės šeimoms ir kolektyvams. Atnaujintame dvaro fligelyje įkurti svečių namai, tačiau dvaro ansambliui vis dar reikia rekonstrukcijos.

Projektas „Burbiškio dvaro sodybos infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“ jau gerokai įsibėgėjo: nemažai rekonstrukcijos darbų jau yra atlikta. Šiuo metu atliekami šie rekonstrukcijos darbai: rekonstruojamos buvusios arklidės, svirnas, tvartas, virtuvė, balandinė, ūkinis pastatas ir sodininko namas. Artimiausiu metu numatoma pradėti centrinių rūmų mansardos rekonstrukciją. Tvarkomi dvaro sodybos lauko inžineriniai tinklai. Intensyviai tvarkoma parko teritorija, želdiniai: valomi parko tvenkiniai, atstatomi ir rekonstruojami liepteliai ir tilteliai, atkuriami parko takeliai. Dvaro sodybos teritorijoje bus rekonstruota automobilių stovėjimo aikštelė, tvarkomi parko keliai. Nemažai dėmesio skiriama mažosios architektūros elementų rekonstrukcijai – aptveriama dalis teritorijos, restauruojami metaliniai vartai. Planuojama įsigyti baldų ir įrenginių, reikalingų Burbiškio dvaro sodybos statiniams (rūmams, bokštui, arklidėms, svirnui, tvartui, virtuvei ir sodininko namui) apstatyti. Baldai sukurs jaukią atmosferą ir leis pasijausti lyg senais laikais, įrenginiai gerokai palengvins dvaro sodybos buitį.

Įgyvendinus projektą, bus pasiekti šie rodikliai:

 • viešiesiems turizmo poreikiams pritaikyta Burbiškio dvaro sodyba;
 • sukurtos ilgalaikės darbo vietos;
 • rekonstruota centrinių rūmų mansarda;
 • rekonstruotos arklidės – įrengtos kinkomojo transporto ekspozicijos;
 • rekonstruotas svirnas – įrengtos žemės ūkio padargų ekspozicijos;
 • rekonstruotas tvartas – įrengtas nekomercinio senojo ir naujojo kino teatras;
 • rekonstruota balandinė – įrengti lauko tualetai ir balandinė;
 • rekonstruota buvusi virtuvė – modernizuota katilinė;
 • rekonstruotas sodininko namas – įrengtos tarnybinės patalpos;
 • rekonstruotas ūkinis pastatas – įrengtas tvartelis poniams.

Burbiškio dvaro sodyboje bus sukurtas turizmo traukos centras, teikiantis turistams reikalingų viešųjų paslaugų kompleksą, bus sudarytos sąlygos aktyviai turizmo infrastruktūros plėtrai regione. Tikimasi, kad dvaras ir toliau liks Radviliškio rajono kultūros ir meno centras.

Projekto „Burbiškio dvaro sodybos infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“ rekonstrukcijos darbus planuojama baigti iki 2008 m. rugpjūčio 30 d.

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos
Investicijų ir projektų skyriaus informacija

Radviliškio rajone atgimsta Burbiškio dvaras

2006 metų gruodžio 21 dieną pasirašius paramos teikimo sutartį, Radviliškio rajone pradėtas įgyvendinti projektas „Burbiškio dvaro sodybos infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiems turizmo poreikiams“. Projekto įgyvendinimui skirta 8 005 212,00 litų parama, iš kurių 6 001 155,21 Lt – Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, 2 004 056,79 Lt – bendrojo finansavimo lėšos. Numatyta projekto įgyvendinimo pabaiga – 2008 m. rugpjūčio mėn.

Lietuvoje nuo seno dvaras buvo kaip kultūros židinys. Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvaras buvo diplomatijos, administracijos, rašto perėmimo svarbiausiu centru. Dvarininkai visuomet buvo meno kūrinių, architektūros statinių užsakovai ir mecenatai. Šiuo metu Lietuvoje esama apie 800 išlikusių dvarų sodybų bei jų fragmentų, tačiau tik dalis dvarų yra prieinami visuomenei – renovuojami, atstatomi, kuriama infrastruktūra.

Burbiškio arba Baženskių dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVII a. Šalia dvaro – peizažinio tipo parkas, užimantis 28 ha plotą. Parko teritorijoje esančiuose tvenkiniuose yra 15 salų. Tvenkiniai sujungti lieptais ir tilteliais, šalia teka per parką tekantis Liulo upelis. Nutiesti takai, pastatyta tiltų, pavėsinių, suoliukų, skulptūrų, pagal Veidekių–Rozalimo kelią nuo ažūrinių metalinių vartų stulpų nusidriekė dviejų eilių beržų alėja, nuo stulpų į šonus – liepų alėjos.

Iš visų Radviliškio rajone esančių dvarų Burbiškio dvare XX amžiaus pradžioje buvo sukaupta bene daugiausia meno vertybių. Burbiškio dvaras pasižymėjo senosios bajoriškos dvarų kultūros puoselėjimu. Dvaro savininkai Baženskiai kūrė didelį ir puošnų parką, jame statė paminklus, skulptūras, kaupė archyvą ir biblioteką. Daugumą meno vertybių dvarininko Mykolo Baženskio užsakymu sukūrė skulptorius Kazimieras Ulianskis (1878–1914). XX amžiuje dvare lankydavosi P. Vileišis, J. Basanavičius, Maironis.

Pagrindinėje parko alėjoje, buvusio medinio tilto vietoje, stovi mūrinis arkinis tiltas su keturiomis liūtų statulėlėmis. Pokario metais, kai dvare buvo įkurta veislinių kiaulių ferma, nuo traktorių svorio tiltas sugriuvo ir liūtų statulėlės nudardėjo į vandenį. Vėliau buvo ištraukti ir išvežti į Šeduvos miesto sodą. Tik 1987 m. skulptūros grįžo į gimtąjį parką, tačiau labai nukentėjusios – nudaužytomis nosimis, be ausų ir suknežintomis galvomis.

2007 metų lapkričio mėnesį pradėti aktyvūs dvaro renovavimo darbai: pradėta buvusio svirno, buvusios balandinės, sodininko namo ir ūkio pastato atnaujinimo darbai. Projekto įgyvendinimo metu bus atkuriama autentiška Burbiškio sodyba: rekonstruotos centrinių rūmų mansardos, bokštas, buvęs svirnas, tvartas, arklidės, oranžerija, balandinė, sodininko namas, ūkinis pastatas, atkuriamas autentiškas dvaro parkas – tvarkoma teritorija, atkuriami želdiniai, rekonstruojami ir atstatomi parko tilteliai ir lieptai, keliai, atnaujinami mažosios architektūros elementai, parko vartai, aptveriama teritorija.

Kiekvienais metais Burbiškio dvare rengiama Tulpių šventė sutraukia tūkstančius lankytojų iš visos Lietuvos. Dvare jau dabar aktyviai ruošiamasi šventei, juk dvaras visuomet lankytojus pasitinka nepriekaištinga švara, idealiai sutvarkyta aplinka, daugiau nei 400 rūšių tulpių lysvėmis. Dvare ir toliau organizuojami kasmetiniais tapę renginiai, tarptautinės konferencijos, parodos. Tikimasi, kad dvaras ir toliau liks Radviliškio rajono kultūros ir meno centru.

Investicijų ir projektų valdymo skyriaus informacija

Nuo 2006 m. gruodžio 21 d. Pasirašius paramos teikimo sutartį Radviliškio rajone pradėtas įgyvendinti „Burbiškio dvaro sodybos infrastruktūros plėtros ir pritaikymo viešiems turizmo poreikiams“ projektas. Projekto įgyvendinimui skirta 8 005 212,00 litų parama, iš kurių 6 001 155,21 litų – Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, 2 004 056,79 litų – bendrojo finansavimo lėšos. Projektą planuojama baigti 2008 metų rugpjūčio mėnesį.

Projekto pagrindinis tikslas – gerinti Lietuvos kaip turizmo šalies įvaizdį, plėtojant viešųjų turizmo paslaugų infrastruktūrą Burbiškio dvaro sodyboje, skatinant privačių investicijų pritraukimą, sudarant prielaidas vystyti kitas turizmo paslaugas, naujų įmonių bei ilgalaikių darbo vietų kūrimą.

Iš visų Radviliškio rajone esančių dvarų Burbiškio dvare XX a. pr. buvo sukaupta bene daugiausia meno vertybių. Burbiškio dvaras pasižymėjo senosios bajoriškos dvarų kultūros puoselėjimu. Dvaro savininkai Baženskiai kūrė didelį ir puošnų parką, jame statė paminklus, skulptūras, kaupė archyvą ir biblioteką. Dauguma meno vertybių dvarininko Mykolo Baženskio užsakymu sukūrė skulptorius Kazimieras Ulianskis (1878–1914). M. Baženskis dvarą paveldėjo 1903 m. po tėvo Mykolo-Ignoto Baženskio mirties (mirė 1902 m.). Dvarininkas M. Baženskis jaunystėje mokėsi Rygoje, vėliau buvo išsiųstas mokytis į Galiciją, po to studijavo agronomijos mokslus Leipcige. Pasižymėjo romantiškomis aspiracijomis, dievino kompozitorių Štrausą ir labai mėgo skaityti poeto Adomo Mickevičiaus poemas, kuriose buvo aprašyta Lietuvos praeitis, lietuvių kovos su kryžiuočiais. Garsaus ir mylimo poeto kūryba pažadino domėjimąsi istorija, Lietuvos praeitimi ir senove. Dar tebesimokydamas toli nuo tėviškės M. Baženskis svajojo, kaip papuošti Burbiškio dvaro parką gėlių daigynais, meno kūriniais. Baigęs mokslus Vokietijoje jis sugrįžo į Burbiškio dvarą ir pats ėmėsi tvarkyti ūkį. Čia gyvendamas neatsisakė savo sumanymo skulptūromis išgražinti tėvo įrengtą parką. Ieškojo gabaus menininko, galinčio šį jo sumanymą įgyvendinti. 1910 m. M. Baženskis susipažino su jaunu ir gabiu skulptoriumi K. Ulianskiu. Dailininkas 1907 m. buvo baigęs skulptūros mokslus Lenkijoje, mokėsi Varšuvoje pas skulptorių H. Marcevskį, o Krokuvos dailės akademijoje — pas skulptorių Konstantiną Laščką. K. Ulianskis, baigęs mokslus, gyveno Panevėžyje ir dirbo įvairius skulptūros darbus bažnyčioms. Jis buvo žinomas kaip gabus, darbštus ir kuklus menininkas. Tokios savybės labai patiko M. Baženskiui, todėl jis, kaip ir dera turtingam dvarininkui, tapo mecenatu – pasiėmė skulptorių į kelionę po Italiją ir kitas Europos šalis. Šios kelionės metu, besilankant žymiausiuose meno centruose, matyt, atsirado ryšys tarp dvarininko mecenato ir skulptoriaus. Tuomet galėjo būti aptarti ir numatyti ateities darbai, suplanuota skulptūrų išdėstymo parke tvarka, nes 1911 m. Burbiškio dvaro parke pastatytas pirmasis paminklas, kuriamos kitos skulptūros.

Projekto įgyvendinimo metu bus siekiama:

 • Atkurti autentišką kultūros paveldo vertybės Burbiškio dvaro sodybos vaizdą, rekonstruojant sodybos pastatus ir sutvarkant dvaro parką.
 • Išplėsti Burbiškio dvaro sodybos viešųjų turizmo paslaugų ir objektų infrastruktūrą.
 • Pritraukti privačias investicijas, padėsiančias toliau plėtoti turizmo paslaugas Burbiškio dvaro sodyboje.
 • Skleisti informaciją apie Burbiškio dvaro sodybą kaip modernų kultūros ir turizmo traukos centrą bei sodyboje teikiamas paslaugas Radviliškio rajone, visoje Lietuvoje ir užsienyje, siekiant pritraukti didelius turistų srautus.

Įgyvendinus projektą, Burbiškio dvaro sodybos sudėtinės dalys (rūmai, balandinė, oranžerija, arklidės, svirnas, tvartas, buvusi dvaro virtuvė, sodininko namas, ūkinis pastatas) bus rekonstruotos, ir visa sodyba pritaikyta kultūros ir turizmo reikmėms. Be to, bus atlikti kiti eksterjero restauravimo darbai, atnaujintas Burbiškio dvaro sodybą supantis parkas, jis bus pritaikytas kultūros ir turizmo reikmėms, atkurta tvenkinių sistema. Bus sukurtas turizmo traukos centras, teikiantis turistams reikalingų viešųjų paslaugų kompleksą, bus sudarytos sąlygos aktyviai turizmo infrastruktūros plėtrai regione. Tikimasi, kad Burbiškio dvaro sodybos lankytojų skaičius įgyvendinus projektą išaugs daugiau nei 2 kartus – iki 120 tūkst. lankytojų per metus.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Radviliškio rajono savivaldybės administracija (projekto vykdytojas) kartu su projekto partneriu – Radviliškio rajono savivaldybės BĮ Daugyvenės kultūros istorijos muziejumi-draustiniu baigia įgyvendinti projektą „Daugyvenės kraštovaizdžio draustinio kultūros pažintinio turizmo infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“, projekto kodas VP3-1.3-ŪM-02-V-01-015.

Burbiškio dvaro sodyba yra valstybės saugomas kompleksas (unikalus kodas 472). Jis patenka į valstybinio Daugyvenės kraštovaizdžio draustinio saugomą teritoriją. Pagrindinis projekto „Daugyvenės kraštovaizdžio draustinio kultūros pažintinio turizmo infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“ tikslas – skatinti vietinį ir atvykstamąjį turizmą, didinti turistinį apylinkių patrauklumą bei sudaryti galimybes turizmo paslaugų plėtrai Radviliškio rajono savivaldybėje. Taip prisidedama prie priemonės „Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“ numatyto tikslo – kompleksiškai pritaikyti turizmui viešuosius nekilnojamuosius kultūros paveldo objektus – pasiekimo.

Projekto vykdymo metu Burbiškio dvaro sodybos pastatų rekonstrukcijos, atkūrimo ir pritaikymo darbus atliko rangovas – AB „Panevėžio statybos trestas“. 2011 m. balandžio 30 d. jau baigti visi pastatų rekonstrukcijos, atkūrimo ir pritaikymo darbai:
- atkurta ir pritaikyta turistams Burbiškio dvaro altana;
- atkurta, aprūpinta įranga bei pritaikyta turistams Burbiškio dvaro oranžerija;
- atkurta ir pritaikyta turistams Burbiškio dvaro rūmų pirtis, jungiamasis koridorius ir didžioji balandinė, pirtis aprūpinta įranga;
- atkurtas, aprūpintas įranga ir pritaikytas turistams Burbiškio dvaro rūmų bokštas;
- atkurta Burbiškio dvaro tvora (2 vnt.).

Pasak Radviliškio rajono savivaldybės BĮ Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktoriaus Egidijaus Prascevičiaus, „atsinaujinusi Burbiškio dvaro sodyba kasmetinėje Tulpių žydėjimo šventėje sulauks dar daugiau lankytojų ir turistų dėmesio – juk dvaras tiesiogiai pritaikytas turizmo reikmėms ir kultūros renginiams. Ir Radviliškio rajono savivaldybės, ir visos šalies gyventojams Burbiškio dvaro sodyba tapo puikia vieta prasmingai praleisti laiką, galimybe susipažinti su istorija, pasimėgauti puikiu ir nepakartojamu gamtos grožiu“. Muziejaus direktorius kviečia visus apsilankyti 11-oje Tulpių žydėjimo šventėje ir įvertinti projekto metu atliktus darbus.

Projekto veikloms pasibaigus, Radviliškio rajono savivaldybės BĮ Daugyvenės kultūros ir kraštovaizdžio objektus prižiūrės Daugyvenės kultūros istorinis muziejus-draustinis, kuris tiesiogiai pavaldus Radviliškio rajono savivaldybei. Savivaldybė užtikrins finansinį, organizacinį, politinį ir eksploatacinį muziejaus veiklos tęstinumą ir po projekto įgyvendinimo.

Projektas finansuojamas pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos 1 prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ įgyvendinimo VP3-1.3-ŪM-02-V priemonę „Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“.

Projektui įgyvendinti skirta 3 931 443,00 Lt Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų. Projekto veiklų įgyvendinimo pradžia – 2009 m. balandžio 15 d., pabaiga – 2011 m. gegužės 13 d.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Paskutinis atnaujinimas: 2013-06-05 16:24:18
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Vytautas Simelis


Gyventojų priėmimas
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
Gegužė
    2022     
Naujienų prenumerata

Įveskite savo el. paštą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji:

(Informaciją apie Jūsų
asmens
duomenų tvarkymą
rasite
interneto svetainės
Privatumo politikoje)