Radviliškis savaitei tapo Europos tautų sostine
Ar jau pabaiga? Ne, ta pasaka mumyse vis dar tęsiasi...
Šiandien Radviliškyje baigėsi visą savaitę trukęs Europos žmonių festivalis, sujungęs 13 Europos tautų po viena draugystės ir vienybės vėliava. Visą savaitę Europos tautos – belgai, danai, suomiai, prancūzai, vokiečiai, vengrai, airiai, latviai, lietuviai, liuksemburgiečiai, lenkai, škotai, ispanai – sportavo (vyko petankės, krepšinio, plaukimo, paplūdimio teniso, futbolo varžybos), gamino tradicinį savo šalių maistą, vaidino gatvės teatre, pristatė savo šalių kultūrą didžiojoje festivalio scenoje – šoko, dainavo, vaidino, pasakojo apie savo šalių istoriją, piešė ir fotografavo švenčiantį miestą.Visą savaitę Radviliškio miestas buvo gyvas, pilnas judesio, gerų emocijų ir klegesio.
Festivalio uždarymo ceremonijoje buvo įteikti apdovanojimai už kulinarinio paveldo pristatymą(1 vieta Suomija, 2 vieta – Lenkija, 3 vieta – Vokietija), už gatvės teatrą(1 vieta – Belgija, 2 vieta – Liuksemburgas, 3 vieta – Ispanija), už kultūrinį pasirodymą (1 vieta – Škotija, 2 vieta – Suomija, 3 vieta – Latvija), už piešinį(1 vieta – Vengrija, 2 vieta – Prancūzija, 3 vieta – Liuksemburgas) ir fotografiją(1 vieta –Liuksemburgas, 2 vieta – Lenkija, 3 vieta – Vokietija) švenčiančio miesto tema.
Petankės turnyre 1 vietą iškovojo Liuksemburgo komanda, 2 vieta atiteko prancūzams, 3 vieta – Vengrijos komandai. Paplūdimio teniso turnyre 1 vietą iškovojo Ispanijos komanda, 2 vieta atiteko danams, 3 vieta – Lenkijos komandai. Plaukimo varžybose 1 vietą iškovojo Liuksemburgo komanda, 2 vieta atiteko latviams, 3 vieta – Ispanijos komandai. Krepšinio turnyre 1 vietą iškovojo Liuksemburgo komanda, 2 vieta atiteko vengrams, 3 vieta – Vokietijos komandai. Futbolo turnyre 1 vietą iškovojo Ispanijos komanda, 2 vieta atiteko danams, 3 vieta – Latvijos komandai.
Bendroje įskaitoje trečiąją vietą iškovojo ispanai, antrą – vokiečiai, pirmąją – Liuksemburgo komanda.
Festivalio tradicija – sąžiningo žaidimo taurės įteikimas. Ją išrinktajai šaliai įteikia praėjusiųjų metų sąžiningo žaidimo taurės savininkai. Šiais metais Airijos komanda, kuri visus metus buvo šios taurės šeimininkė, įteikė Danijos komandai.
Specialų prizą už gražiausią stendą renginio rėmėjai įteikė Vengrijos delegacijai.
Renginio uždarymo ceremonijoje buvo apdovanoti ir projekto „100 minučių Radviliškio rajone“ dalyviai už daugiausia patiktukų surinkusias fotografijas, kurias jie nufotografavo keliaudami po Radviliškio rajono paveldo objektus. IspanasLuisJose de Andres, lenkas Adam Cygan, prancūzas Guy-PaulBoissinot, vengras JakabKrisztián dovanų iš Lietuvos namo parsiveš fotografo M. Jovaišos fotografijų albumą „Neregėta Lietuva“.
Susitiksime 2019 metais Portugalijoje.
Laimono Simaičio nuotraukos
Sigito Mikučio nuotraukos
Paskutinė festivalio diena Sigito Mikučio nuotraukuose
Linksmosios žaidynės
Penkta diena
Kultūriniai šalių pasirodymai
Liuksemburgo delegacija atliko mažus etiudus, kuriais iliustravo keletą Liuksemburgui svarbių istorinių įvykių: Liuksemburgo tapimas karalyste, po trisdešimtmečio karo Didžiosios kunigaikštystės paskelbimas, pirmojo geležinkelio atidarymas ir kt. Visi svarbūs valstybės etapai baigiasi 2018 m. Liuksemburgo atvykimu į Radviliškio EŽF. Po pasirodymo liuksemburgiečiai pakvietė visus atlikti bendrą nuotaikingą muzikinį kūrinį: „Let’s make it happen! Let’s walk side by side! Belgų scenos pasirodyme vyravo gyvai atliekama muzika ir šokiai. Tai buvo belgų klasikinė ir moderni muzika. Jei nori įdomaus apibūdinimo apie belgų pasirodymą, tai būtų „belgiškas lūžusių balsų ir kojų kratinys“. Pasirodymo idėja – pasilinksminimas su gyva muzika ir šokiais.
Lietuvos atstovai svečius džiugino gyvo garso grupės „Kitava“ pasirodymu – liaudies muzikos šiuolaikine interpretacija. Pagal grupės atliekamas dainas visus bendram šokiui kvietė liaudiškų šokių grupė „Šelmiai“.
Kulinarinio paveldo dieną
Vokietijos atstovai gamino menkės troškinį „Menkė ant bulvių košės“, kuris yra šiaurės Vokietijos tradicinis patiekalas. Susirinkusius miesto svečius vaišino desertu – braškėmis su, trupintais sausainiais bei grietine su Filadelfijos sūriu, pagardintomis romu „Braškės kelyje“. Prancūzai susirinkusius stebino užkandžiu iš saldžių ir sūrių ingredientų: pupelių, duonos, pomidorų ir šokoladinių ikrų. Vengrai gamino pupelių guliašą su bulvėmis, morkomis ir pomidorais. Desertui vaišino pyragu „Palachinta“ su džemu, riešutais ir šokoladu.
Futbolas
Nors futbolo varžybų žiūrovų skaičius nebuvo didelis, palaikymo komandoms netrūko. Visi futbolo varžybas stebėję žiūrovai triukšmingai palaikė žaidžiančias komandas. Po pietų vyko finalinės varžybos, tvyrojo puiki, šventinė nuotaika, švietė saulė, o dar labiau orą kaitino žiūrovų ovacijos. Aštuonios į finalą patekusios komandos lengvai nepasidavė viena kitai ir parodė puikų žaidimą, nepaisant varginančios šilumos. Varžybos tarp lietuvių ir ispanų dėl pirmosios vietos buvo įtemptos. Pergalė nukeliavo į ispanų rankas.
„Madam pareis vėliau“
Radviliškio miesto Aušros aikštėje liepos 26 d. savo jubiliejinę – dešimtąją – mados namų kolekciją „Madam pareis vėliau“ pristatė mūsų kraštietis, dizaineris, išskirtiniu braižu garsėjantis stilistas Liutauras Salasevičius.
Laimono Simaičio nuotraukos iš kolekcijos pristatymo
Sigito Mikučio nuotraukos iš kolekcijos pristatymo
Dizainerio Liutauro Salasevičiaus pasirengimas vakaro šou, nuotraukos Sigito Mikučio.
Laimono Simaičio dienos nuotraukos
Sigito Mikučio nuotraukos
Ketvirta diena
EPF susitikimas. Kiti metai - Portugalija
Tradicinis EŽF asociacijos narių vadovų susitikimas antradienį vyko netradiciškai – jis prasidėjo velniais garsėjančiame Šeduvos malūne.
Meras Antanas Čepononis pasveikino visus festivalio šalių delegacijų vadovus ir padėkojo visiems už pasitikėjimą ir galimybę atvežti Europą į Radviliškį. Asociacijos Europos žmonių festivalis prezidentas Jan Fritzen padėkojo Radviliškio merui už gerą organizacinį festivalio komandos darbą ir suteiktą galimybę apsilankyti Lietuvoje. Susitikime aptarti asociacijos interneto puslapio kūrimo, oficialios registracijos ir paramos festivalio organizavimui paieškos klausimai.
Sulaukta ir portugalų laiško apie festivalį Portugalijoje, Kantanjedės mieste. Planuojama, kad festivalis Portugalijoje vyks 2019 m. liepos 27–rugpjūčio 4 dienomis. Pasitarimo dalyviams labai patiko festivalio rėmėjo dovana – sūrio „Džiugas“ degustacija. Svečiai iš užsienio supažindinti su sūrio „Džiugas“ legenda.
Akimirkos iš susitikimo
Dienos Laimono Simaičio nuotraukose
Trečia diena
Antroji kulinarinio paveldo diena stebino ne mažiau nei pirmoji. Šįkart radviliškiečius ir festivalio dalyvius džiugino svečiai iš Danijos, Suomijos, Lenkijos ir šių metų festivalio šeimininkės – Lietuvos. Pirmieji paragauti kvietė suomiai, kurie pristatė ne tik tradicinę elnienos sriubą, bet ir vegetarišką jos variantą, kad skanauti galėtų kiekvienas. O mėgstantys saldų maistą galėjo vaišintis mėlynių desertu. Šalia gaminę lenkai originalumu nenusileido – tiekė sriubas netradiciniame duonos induose. Danai pristatė vieno kąsnio sumuštinukus. Lietuviai susirinkusius vaišino neįprastos spalvos sriuba šaltibarščiais bei duona, gira, meduoliais ir sūriu. Kultūros centro kiemelis visą popietę buvo pilnas geros nuotaikos bei gardžių kvapų.
Akimirkos iš antrosios kulinario paveldo dienos
Paplūdimio tenisas
Šalia sporto arenos vyko paplūdimio teniso varžybos, kurių pradžioje didžiausio palaikymo susilaukė vengrai. Ispanai negailėjo jėgų žaisdami su vokiečiais, jiems netrukdė net rodoma akivaizdi žiūrovų simpatija priešininkų komandai. Ispanų pastangos atsipirko – jie laimėjo pirmąją vietą. Tuo pat metu žaidė Liuksemburgas ir Prancūzija. Šias žaidynes itin triukšmingai palaikė žiūrovai. Kitos komandos žaidė apylygiai. Kai aikštelėje pasirodė Latvijos komanda, sirgaliai skandavo „labi“ vis garsiau. Galiausiai pergalės džiaugsmas nukeliavo į ispanų rankas. Antroji vieta atiteko danams, o trečioji – lenkams.
Akimirkos iš paplūdimio teniso varžybų
Plaukimas
Europos žmonių festivalio plaukimo varžybos prasidėjo nuo Radviliškio sporto skyriaus vedėjo Aniceto Savicko sveikinimo kalbos dalyviams. Kaip ir krepšinio varžybose, visus žiūrovus ir dalyvius linksmino Liuksemburgo muzikantai. Ypatingais plaukimo įgūdžiais išsiskyrė Lietuvos, Liuksemburgo ir Ispanijos plaukikai, kurie sugebėjo pasiekti finišą kitiems dar neįpusėjus plaukimo takelio. Europos žmonių festivalio plaukimo nugalėtojais tapo Liuksemburgo komanda, antroje vietoje liko Latvijos ir trečioje – Ispanijos komandos.
Gatvės teatras
Antradienio popietę įvyko antrasis gatvės teatro pasirodymų vakaras. Pirmoji startavo Škotijos delegacija su spektakliu, paremtu Roberto Burn’so poema „Tam O’ Shanter“. Antrieji pasirodė airių atstovai su muzikine mizanscena „Music Will Lead You Home“. Žiūrovai turėjo išskirtinę progą pasiklausyti tradicinių melodijų, atliekamų airišku akordeonu bei stebėti mergaitės grįžimo namo istoriją. Įspūdingai pasirodė ir Liuksemburgo delegacija - jie suvaidino pasaką „The Princess and the Frog“. Šis pasirodymas išsiskyrė spektaklį įgarsinusia netradicinių instrumentų muzika bei įdomiomis scenos dekoracijomis. Teatro pasirodymų vakarą užbaigė Prancūzijos delegacijos atstovai su šmaikščiu spektakliu „Fée Mélusine“.
Akimirkos iš gatvės teatro pasirodymų
Kultūriniai šalių pasirodymai
Vokietijos teatralizuotas kultūrinis pasirodymas kvietė nuotaikingai pažvelgti į tipinę Vokietijos savaitės „German Week“ eigą, tipinio vokiečio pomėgius bei įpročius. Jie parodė, kad moka juoktis iš savęs ir kad ne viskas yra taip rimta.
Vengrai, pasipuošę savo šalies tautiniais kostiumais, užtraukė tradicines dainas ir pristatė mažo Vengrijos kaimelio tradicinį šokį "Taus has", į kurį pakvietė prisijungti visus susirinkusius.Vengrų kultūrinė programa pristatė vengrų tradicinę folkloro muziką, kilusią iš Moldovos. Tai tradicinis vengrų šokis. Pasirodyme skambėjo originali archajinė vengrų kalbą, jie akcentavo savo tradicijų tęstinumą.
Latvių kultūrą pristatė šokių grupė „Dziga“. Jie pasakojo istoriją apie latvių tautą ir Latvijos valstybės istoriją nuo pagoniškų laikų iki šių dienų. Pasirodymo kulminacija - vestuvės, kurios simbolizuoja latvių viltis ir laimę bei gyvenimo tęstinumą.
Europos žmonių festivalio antros dienos šalių kultūriniai pasirodymai
Trečia diena Laimono Simaičio nuotraukuose
Sigito Mikučio nuotraukos
Europos žmonių šventė 2018 Radviliškyje (2018 07 24). 2 dalis
Antra diena
Krepšinis
Europos žmonių festivalio krepšinio turnyrą pradėjo Belgijos ir Vengrijos bei Lietuvos ir Airijos komandos. Aistringiausiai rytines varžybas palaikė ir garsiausiai žaidėjams plojo ispanai, ypatingai išsiskyrė Lenkijos palaikymo komandos merginos su didžiuliais baltais ir raudonais burbulais. Žiūrovai plojimais palydėjo latvį, kuris žaisdamas su Liuksemburgo komanda patyrė traumą, tačiau ir toliau dalyvavo žaidime su škotais. Po pietų varžybos buvo dar linksmesnės, nes žaidėjus ir žiūrovus džiugino nuostabi muzikantų grupė iš Liuksemburgo. Finalinės rungtynės susilaukė didelio dėmesio, o paskutinė varžybų dėl trečiosios vietos (Vokietija ir Vengrija) minutė vertė aikčioti. Galiausiai dėl pirmosios vietos kovojusios Lietuvos ir Liuksemburgo komandos parodė puikų žaidimą. Laimėjusioji Liuksemburgo komanda ir ją palaikiusioji grupė savo džiaugsmą išreiškė garsia nedidelio orkestro muzika ir šalies skanduotėmis.
Europos žmonių festivalio Radviliškyje krepšinio varžybos
Petankė
Geras emocijas Europos festivalio dalyviai pirmadienį gaudė žaisdami petankę. Turnyre dalyvavo 13 komandų. Varžybas pradėjo Belgijos ir Prancūzijos bei Airijos ir Suomijos komandos. Nors entuziazmo komandoms nestigo, tvyrojo įtampa, tačiau ją išsklaidė linksmas Belgijos šūkis, lenkų komentarai. Finalinėse žaidynėse Liuksemburgo komanda iškovojo pergalę didžiuliu skirtumu, žaisdama su Prancūzija, rezultatu 13:2.
Kultūriniai šalių pasirodymai
Prancūzų kultūrinis pasirodymas apėmė laikotarpį nuo 1970 m. iki šiol – tai tipiškas prancūzų šokių rinkinys. Vienas iš šokių yra būdingas dalyvių regionui, jis vadinamas "l’vant-deux", kuris kiekvienose vestuvėse mėgstamas nuo jauniausių iki vyriausių.
Pasipuošę didikų kostiumais lenkų atstovai pasakojo legendą apie savo miestą Zlocieniecą. Pasirodymą baigė bendras džiaugsmingas šokis, įtraukiantis ir visus žiūrovus.
Populiarios trolių mumių istorijos, sukurtos jau 2001 m., palietė jaunų ir senų žmonių širdis visame pasaulyje ir yra aktualios iki šiol. Suomiai pasitelkė visų pažįstamus švedų-suomių rašytojos Tuvės Jansson sukurtus personažus trolius mumius tam, kad parodytų savo komandos nuotykius ir nesėkmes, dalyvaujant EŽF. Abejingų nepaliko ir trolių šokis.
Europos žmonių festivalio Radviliškyje gatvės teatro, šalių kultūriniai pasirodymai ir kulinarinis paveldas
Antra diena Laimono Simaičio nuotraukuose
Antra diena Sigito Mikučio nuotraukuose
Pirma diena
Liepos 22 d., Radviliškyje, prasidėjo Europos žmonių festivalis, kuris vyks visą savaitę. 26-ąjį kartą vykstantis festivalis Lietuvoje organizuojamas pirmą kartą.
Europos žmonių festivalio eisena ir atidarymas
Alvydo Tamošiūno eisenos akimirkos
Europos žmonių festivalio eiseną papuošė įspūdinga Radviliškio rajono švietimo įstaigų sukurta Europos šalių simbolių kolekcija. Baisogalos, Šeduvos, Lizdeikos, Sidabravo gimnazijų, Pakalniškių, Pociūnėlių, Alksniupių, Gražinos pagrindinių mokyklų, Dailės mokyklos, Vaižganto, V. Kudirkos progimnazijų bendruomenių sukurti 13 šalių simboliai sužavėjo užsienio delegacijas. „Nežinau, kas Jums pasakė, kad vienas pagrindinių šalies simbolių mūsų šalies simbolis – Auksinė moteris, kuris ir primena apie visus savanorius, kovojusius pasauliniuose karuose, bet mums labai smagu jį matyti“, – pasidžiaugė Josiane iš Liuksemburgo. Ačiū švietimo įstaigoms, papuošusioms festivalio eiseną nepakartojamais kostiumais.
Trylikos Europos tautų žmonių širdys nuo šiandien plaka vienu ritmu. Radviliškyje prasidėjo Europos žmonių festivalis. Viena iš festivalio tradicijų – šv. Mišios. Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia šiandien buvo pilna spalvų ir tokių gerų emocijų, kad virpėjo širdys.
Akimirkos iš ŠV. Mišių
Pirma diena Laimono Simaičio nuotraukuose