Pasirinkite kalbą

Naujienos

Europos paveldo dienos Radviliškio rajone

2014 09 26


Kiekvienais metais rugsėjo mėnesį visoje Europoje rengiamos kultūros paveldo dienos. Rugsėjo 19 – 21 dienomis Radviliškio rajone taip pat buvo paminėtos tradicinės Europos paveldo dienos, kurių  tema – XX amžiaus pradžios skonis. Radviliškiečiai atidžiau pažvelgė į XX amžiaus pradžios istorinius įvykius, architektūrą, geležinkelio plėtrą.

Susirinkusi vasaros pradžioje darbo grupė Europos paveldo dienoms organizuoti iš anksto aptarė, kokios temos radviliškiečiams būtų aktualios ir artimos, kokie įvykiai, kultūros paveldo vertybės priartina prie tam tikro laikmečio, kur jų ieškoti, kaip atpažinti, suprasti, saugoti ir branginti. Buvo atrinktos keturios kultūros paveldo vertybės: senoji Šeduvos miesto dalis, I pasaulinio karo vokiečių kapinės netoli Baisogalos, malūnas, menantis mūšį su bermontininkais, Radviliškio geležinkelio stotis.

Pažintinėje išvykoje dalyvavę Radviliškio miesto mokyklų mokiniai išklausė pasakojimo apie Europos paveldo dienų organizavimo istoriją, tradicijas.

Vaikštinėdami po Šeduvos miesto senąją dalį, mokiniai klausėsi įdomaus Natalijos Borgerdt pasakojimo, kuris nukėlė visus į Šeduvos kūrimosi ir plėtros laikotarpius. Mokiniams teko dalyvauti trumpoje viktorinoje, atsakyti į klausimus apie svarbiausius XX amžiaus pradžios įvykius.

Atvykę į I pasaulinio karo vokiečių kapines netoli Baisogalos, Europos paveldo dienų dalyviai pastebėjo, kad vienoje vietoje palaidoti tiek vokiečių, tiek rusų kariai. Buvo prisimintos I pasaulinio karo priežastys, eiga, pasekmės.

Liko nepamirštas ir Radviliškio miesto pakraštyje, J. Basanavičiaus gatvės gale, stovintis vėjo malūnas, menantis susirėmimus su bermontininkais. Šalia jo 1919 m. lapkričio 22 d. vyko lemtingas mūšis, po kurio Radviliškis buvo išvaduotas iš bermontininkų. Lietuvių kariai šiame kare iš bermontininkų kariuomenės paėmė daug amunicijos, ginkluotės, patrankų ir kitų ginklų.

Radviliškio geležinkelio stotyje pasitikęs Albertas Vitartas mokinius supažindino su geležinkelio stoties komplekso statiniais, geležinkelio kelių plėtra. Buvo pabrėžta, kad Radviliškio miesto plėtrai geležinkelis turėjo ypač didelės reikšmės. Mokiniams buvo įdomu pažvelgti į geležinkelio stoties kompleksą ir nepakartojamus bėgių vingius, nuo geležinkelio pėsčiųjų tilto.

Dienos pabaigoje į Radviliškio viešojoje bibliotekoje vykusią diskusiją apie 1919 metų mūšio su bermontininkais greta Radviliškiu reikšmę Lietuvos istorijoje rinkosi visuomenės atstovai, vyresniųjų klasių mokiniai. Įdomų ir dalykišką pranešimą apie šio mūšio reikšmę skaitė Šiaulių universiteto Istorijos katedros profesorius, daktaras Arūnas Gumuliauskas. Jis susirinkusiesiems pateikė naujų faktų apie 1919 m. lapkričio 22–23 d. vykusį mūšį ties Radviliškiu, papasakojo apie jo priešistorę, apie Pavelą Bermontą-Avalovą ir kitus to meto kariūnus, dalyvavusius Pirmojo pasaulinio karo mūšiuose. Lektorius įvertino mūšio prieš bermontininkus reikšmę ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniu mastu, priminė, kad Radviliškio žmonės turėtų didžiuotis šio mūšio rezultatais.

Europos paveldo dienų organizatoriai dėkoja Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus, Radviliškio viešosios bibliotekos darbuotojams, Vaižganto ir Lizdeikos gimnazijų, Vaižganto progimnazijos, Vinco Kudirkos ir Gražinos pagrindinių mokyklų mokytojams ir mokiniams už aktyvų dalyvavimą.

Idėja rengti kultūros paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais ir per keletą metų šis renginys išplito po daugelį vakarų Europos šalių. Nuo 1991 metų Europos Tarybos iniciatyva visoje Europoje imtos rengti Europos paveldo dienos. Jų metu akcentuojami šimtmečius trukę kultūriniai mainai tarp įvairių Europos šalių, šiandien sudarantys valstybių kultūros paveldą. Europos Tarybos Europos paveldo dienų programoje siekiama visuomenę supažindinti su kultūros paveldu, parodyti tai, kas paprastai yra neprieinama, arba aktualizuoti kurią nors kultūros paveldo sritį.

Lietuvoje Europos paveldo dienos jau tapo tradicija. Jas rengia Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, miestų ir rajonų savivaldybės, kurios yra kultūros paveldo objektų valdytojos.

Vytautas Simelis,
Paveldosaugos skyriaus vedėjas

Paskutinis atnaujinimas: 2022-09-06 16:28:25