Pasirinkite kalbą

Naujienos

Europos paveldo dienos Radviliškyje

2015 09 24


Europos paveldo dienų idėja gimė 1985 m. spalio 3 d. Grenadoje, Ispanijoje. Tą dieną prancūzų ministras Jackas Langas Antrojoje Europos ministrų konferencijoje savo kolegoms pateikė pasiūlymą visos Europos mastu išplėsti istorijos paminklų atvirų durų dieną. Pirmosios iniciatyvos buvo 1985–1991 metais, kai prie paveldo dienų organizavimo prisijungė septynios valstybės. Dabar kiekvienų metų rugsėjo mėnesį 49 Europos Tarybos Europos kultūros konvencijai priklausančios šalys organizuoja Europos paveldo dienas, kurių metu dešimtis tūkstančių paveldo vietų  aplanko dešimtys milijonų piliečių.

Šių metų tema – „Paveldėkime savo ateitį“. Kiekvienos tautos, visuomenės ir valstybės brandos lygį parodo jos požiūris į savąjį kultūros paveldą. Per kartų kartas išsaugoti ir mūsų paveldėti kultūros turtai nėra iš praeities mums likusi sunki našta ar nemiela kupra. Kultūros paveldas – tai mūsų dvasinė valda, brėžianti mūsų savasties kontūrą, ir mūsų dvasinė teritorija, kurią išmintingai valdydami bei saugodami apginame ir geografinę Tėvynės teritoriją.

Europoje rengiamoms Paveldo dienoms radviliškiečiai pradėjo rengtis iš anksto. Darbo grupės nariai akcentavo, kad reikia susikoncentruoti į Radviliškio rajone esančius kultūros paveldo objektus, kuriuos išsaugojome, sutvarkėme ir perduosime ateinančioms kartoms, todėl neatsitiktinai buvo pasirinktos gerai sutvarkytos kultūros paveldo vertybės: Kleboniškių malūnas, Kleboniškių kaimas, Burbiškio dvaras, Kudinų (Šiaulės kalnas) piliakalnis.

Rugsėjo 18 d. Radviliškio miesto mokyklų mokiniai buvo pakviesti dalyvauti apžvalginėje ekskursijoje po rajoną, kurioje dalyvavo 50 mokinių ir 5 lydintys mokytojai.

Pirmasis sustojimas – prie Kleboniškių malūno. Dalyviai supažindinti su malūno istorija, veikimo principu, atliktais atstatymo darbais. Visiems įsiminė grūdo kelias nuo malūno apačios į viršų ir atgal jau miltų pavidale.

Kleboniškių kaime visi domėjosi čia eksponuojamais senaisiais kaimo buities daiktais, įvairiais baldais, namų apyvokos reikmenimis, žemės ūkio padargais bei technika. Mokinius stebino eksponuojamos muštokių, oblių, bezmėnų, svarstyklių, važelių, motorų, bei linų šukų kolekcijos.

Burbiškio dvare mokiniai domėjosi dvaro atsiradimo istorija, buvusiais šeimininkais, vykstančiais renginiais. Prisiminta tradicine tapusi kasmetinė Tulpių žydėjimo šventė, kuri šiais metais vyko 15 kartą.

Prieš eidami iki Kudinų (Šiaulės kalnas) piliakalnio, visi užlipome į naująjį apžvalgos bokštą ir pasigrožėjome Šaukoto ir Šiaulėnų apylinkėmis. Visi padarė išvadą, kad Lietuva yra labai graži.

Naujai įrengti miško takeliai nuvedė iki Kudinų (Šiaulės kalnas) piliakalnio. Užlipus laiptais ant piliakalnio, dar kartą pasigrožėta puikia gamta, susipažinta su piliakalnių paskirtimi ir jų atsiradimo istorija.

Besidomintys kultūros paveldu dalyvavo diskusijose prie apvalaus stalo, kurios vyko Radviliškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Diskusijas „Paveldėkime savo ateitį“ vedė Šiaulių universiteto Istorijos katedros profesorius, dr. Arūnas Gumuliauskas.

Europos paveldo dienų organizatoriai dėkoja Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorei ir kolektyvui už pagalbą organizuojant Europos paveldo dieną, Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriui, Vaižganto ir Lizdeikos gimnazijų, Vaižganto progimnazijos, Vinco Kudirkos ir Gražinos pagrindinių mokyklų mokytojams ir mokiniams už aktyvų dalyvavimą.

Europos paveldo dienas Radviliškio rajone organizavo Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyrius.

Vytautas Simelis,
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos
Paveldosaugos skyriaus vedėjas

Paskutinis atnaujinimas: 2022-09-06 16:01:53