Pasirinkite kalbą

Naujienos

Europos žydų kultūros diena Radviliškyje

2015 m. Rugsėjo 11 d.


Idėja įvairiausiais kultūriniais renginiais įprasminti Europos žydų kultūrinį palikimą ir organizuoti Europos žydų kultūros dieną gimė Europos Tarybos vadovaujamam Kultūros paveldo komitetui. Kiekvienais metais rugsėjo mėnesį Europoje minima Europos žydų kultūros diena yra sudėtinė Europos Tarybos programos „Žydų kultūros paveldo kelias Europoje“ dalis.

2015 metais Europos žydų kultūros diena minėta rugsėjo 6-ąją dieną. Šių metų Europos žydų kultūros dienai pasirinkta metaforiška tema – „Tiltai“. Lietuvoje, kurioje nuo senovės klostėsi įvairialypiai ir gausūs žydų bendruomenės saitai su kaimynų bendruomenėmis, atsiveria ypač daug šios metaforos prasmių. Tiltai gali jungti žmones ir bendruomenes, bet gali tapti ir atskirties, siekio izoliuotis, pasilikti „kitame krašte“ ženklu. Svarbiausias yra tiltas tarp praeities ir dabarties, kuris tiesiamas virš baisios Holokausto prarajos.

Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, bendradarbiaudamas su Lietuvos žydų bendruomenėmis, tyrimų centrais, miestų ir rajonų savivaldybėmis, muziejais, mokyklomis, kitomis švietimo ir kultūros įstaigomis, ėmėsi koordinuoti Europos žydų kultūros dienos renginius Lietuvoje.

Radviliškyje Europos žydų kultūros diena paminėta pirmą kartą. Radviliškio miesto mokyklų mokiniams ir juos lydintiems mokytojams buvo organizuota išvyka, kurioje aplankytos Radviliškio ir Šeduvos miestų žydų senosios kapinės, žydų masinių žudynių vietos Radviliškio mieste, Pakutenių ir Liaudiškių miškuose.

Lankantis kapinėse, išvykos dalyviai išgirdo apie žydų laidojimo tradicijas, atkreiptas dėmesys į paminklus ir užrašus ant jų. Šeduvos žydų kapinėse jie supažindinti su atliktais tvarkybos darbais, ateities perspektyvomis. Žydų masinių žudynių vietose papasakota apie žydų genocidą (Holokaustą) Antrojo pasaulinio karo metais.

Europos žydų kultūros dienos renginius Radviliškyje organizavo Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyrius.

Vytautas Simelis,
Paveldosaugos skyriaus vedėjas

Paskutinis atnaujinimas: 2022-09-06 16:06:18