Pasirinkite kalbą

Naujienos

Radviliškio miesto jubiliejui – atnaujintas paminklas Vytautui Didžiajam

2017 07 06


Radviliškio miesto gimtadieniui ir artėjančiam Valstybės 100-mečiui – dar vienas gražus darbas. Atnaujintas šalia geležinkelio, Klaipėdos gatvelėje, stovintis obeliskas, skirtas Vytauto Didžiojo 500-osios mirties metinėms. Ką tik atnaujintą paminklą apžiūrėjo Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis, kiek vėliau prie paminklo susirinko Savivaldybės administracijos Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjas Vytautas Simelis, radviliškietis Petras Rimantas Kundrotas, 1989 metais pasirūpinęs, kad šis paminklas būtų atkurtas, statybų darbų kokybę įvertinę Savivaldybės administracijos specialistai, statybos darbus atlikusios įmonės atstovas, žiniasklaidos atstovai.

Betono obeliskas ant laiptuotos pakylos pastatytas 1930 metais, paskelbtais Vytauto Didžiojo metais. Tuomet tokių paminklų visoje Lietuvoje iškilo nemažai. Juos kūrė ir žinomi skulptoriai, ir vietos menininkai ar tiesiog paprasti piliečiai. Buvo statomi mediniai kryžiai ir įspūdingi granitiniai paminklai.

Radviliškyje toks paminklas pastatytas Lietuvos kariuomenės Antrojo inžinerijos bataliono karių iniciatyva, kareivinių kieme.

Paminklas pokario metais buvo nugriautas ir užkastas. „Istorinės atminties“ klubo iniciatyva 1989 m. surastas, restauruotas ir atstatytas. Pašventintas 1989 m. liepos 15 d., minint Žalgirio mūšio 579-ąsias metines.

Prisiminamais apie tai, kaip 1989 metais  paminklas buvo atstatomas, pasidalijo tuomet šiems darbams  vadovavęs radviliškietis Petras Rimantas Kundrotas. „Visi vyresnio amžiaus žmonės dirbo prie atstatymo, jaunų nebuvo. Dabar jau nėra tų, kurie padėjo atstatyti istorinį paminklą“, – sakė jis. P. R. Kondrotas išreiškė viltį, kad galbūt kada nors čia bus organizuojami kokie nors renginiai, kad vėl nepasimirštų ši istorinė vieta. Pasak V. Simelio, seniūnija teritoriją aplink paminklą prižiūrėjo, patį paminklą minimaliai aptvarkydavo, bet, artėjant Valstybės 100-mečiui, nuspręsta jį atnaujinti iš esmės. Paminklo atnaujinimui skirta apie 6,5 tūkst. Eur. Dabar visus pasitinka atnaujintas paminklas: padengtas granito sluoksniu, pakeistos aplink paminklą plytelės, atnaujintas skydas su Vytauto ženklu ir įrašas: „1430–1930“. Rudenį planuojama baigti tvarkyti paminklo aplinką.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Paskutinis atnaujinimas: 2022-09-06 14:53:57