Pasirinkite kalbą

Naujienos

Radviliškio rajone vyko Europos paveldo dienos

2012 09 27


Rugsėjo 14–23 dienomis rajone vyko tradicinės Europos paveldo dienos, kurių šiųmetė tema – „Genius Loci. Vietos dvasia“. Tam skirta keletas renginių. Renginiuose dalyvavo Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis, administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Ivanauskytė, Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vytautas Simelis, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Artūras Valuckas, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Genovaitė Juodeikienė, Šiaulėnų seniūnijos seniūnas Vitas Pranas Tutkus, Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius Egidijus Prascevičius, Viešosios bibliotekos direktorė Aldona Januševičienė, pedagogė Irena Kazlauskienė, parodos „Radviliškis: senasis ir šiandieninis“ autorius Alvydas Tamošiūnas, Radviliškio miesto ir rajono mokyklų mokiniai bei mokytojai ir kiti Radviliškio rajono gyventojai.

Aplankyta Šiaulėnų miestelio kapinių koplyčia, Raginėnų piliakalnis ir pilkapynas, Viešojoje bibliotekoje diskutuota apie Radviliškio miesto praeitį bei vystymosi perspektyvas. Nors pasirinkti objektai yra labai skirtingi, tačiau buvo diskutuota visiems bendra tema – vietos dvasia.

Renginys Šiaulėnuose vyko po rekonstrukcijos atnaujintoje miestelio koplyčioje. Šiaulėnų seniūnas Vitas Pranas Tutkus papasakojo apie Šiaulėnų seniūnijoje saugomus objektus, supažindino su Šiaulėnų kapinėse stovinčia romantizmo epochos Šemetų koplyčia-mauzoliejumi. Koplyčia pastatyta 1850 m. Diktariškių dvaro savininko Juozapo Šemetos lėšomis. Tai Šemetų giminės mauzoliejus. Renginyje dalyvavę Šiaulėnų Marcelino Šikšnio vidurinės mokyklos mokiniai ir mokytojai apžiūrėjo koplyčioje įrengtą senų kapų kryžių ekspoziciją, požemyje įrengtą kolumbariumą.

Nemažas būrys Radviliškio miesto ir rajono mokyklų moksleivių lankėsi Raginėnų piliakalnyje, susipažino su pilkapių formavimo principu. Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius Egidijus Prascevičius pasakojo, jog dar tūkstantmečio pradžioje ši vietovė buvo gausiai gyvenama žmonių. Ant Raginėnų piliakalnio buvo įkurta pilis ar tvirtovė, kurios papėdėje buvo įsikūrusios gyvenvietės. Raginėnų piliakalnis tebesaugo savo paslaptis. Paslaptingumo jam suteikia ir legendos, kuriomis šis kalnas garsėja.

Piliakalnio papėdėje pastatytame specialiame stende E. Prascevičius nubraižė ne tik Raginėnų piliakalnio ir netoliese išlikusių bei jau sunaikintų pilkapių schemą, bet ir vaizdžiai papasakojo apie jų įrengimą.
Išvykos dalyviai pabandė pajusti piliakalnio ir pilkapio dvasią. E. Prascevičius parodė, kaip su virgulėmis galima nustatyti ant piliakalnio buvusių sienų vietas.

Viešosios bibliotekos salėje susirinkę radviliškiečiai, tarp kurių buvo nemažai jaunimo, pabandė atskleisti Radviliškio miesto dvasią.

Renginio pradžioje Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vytautas Simelis supažindino su ankstesnių metų Europos paveldo dienų temomis ir trumpai pristatė šiemetę temą, pakviesdamas radviliškietę, buvusią pedagogę Ireną Kazlauskienę papasakoti apie senąją jos gimtojo miesto dvasią.

I. Kazlauskienė prisiminė Radviliškyje buvusias net keturių konfesijų šventoves: katalikų bažnyčią, pravoslavų cerkvę, žydų sinagogą ir liuteronų kirchę. Lektorė pasakojo apie tuometinį aktyvų kultūrinį gyvenimą, kai miestas turėjo kelis pučiamųjų instrumentų orkestrus, vykdavo įvairūs labdaros vakarai, kurių surinktos lėšos būdavo skiriamos nepasiturinčių šeimų vaikų mokymui, kviesdavo čiuožykla, spektakliai.

Apie Radviliškio miesto perspektyvas kalbėjo Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Artūras Valuckas. Jis supažindino su ankstesniais miesto generaliniais planais ir pademonstravo skaidrėse perspektyvinius miesto planus.

Renginyje dalyvavęs vienas iš parodos „Radviliškis: senasis ir šiandieninis“ autorių Alvydas Tamošiūnas pasidalijo sukaupta istorine informacija.

Vytautas Simelis,
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vedėjas

Paskutinis atnaujinimas: 2022-09-06 17:07:07