Rugsėjo 13–15 dienomis Radviliškio rajono savivaldybėje buvo paminėtos tradicinės Europos paveldo dienos, kurių šiųmetė tema – Epochų ženklai. Radviliškiečiai atidžiau pažvelgė į istorinius laikotarpius, labai svarbius dabartinės Lietuvos istorijai: Žemaitijos krikšto 600 metų jubiliejų, kovas su bermontininkais, pokarį, rezistencines kovas. Radviliškio miesto ir rajono mokyklų mokiniai pakviesti į kelionę po šiuos laikotarpius menančias Radviliškio rajono savivaldybės vietas: Pašušvį, Balandiškių ir Mėnaičių kaimus, Radviliškio miesto J. Basanavičiaus gatvės pabaigoje stovintį malūną. Šias vietas parinko Radviliškio rajono savivaldybės mero potvarkiu sudaryta darbo grupė Europos paveldo dienoms organizuoti. Darbo grupės nariai iš anksto aptarė, kokios temos radviliškiečiams būtų aktualios ir artimos, kokie įvykiai priartina prie tam tikro laikmečio, kur jų ieškoti, kaip atpažinti, suprasti, saugoti ir branginti.
Ekskursijoje dalyvavę mokiniai apžiūrėjo Pašušvyje stovinčią Visų Šventųjų bažnyčią. Ši bažnyčia – geriausiai iki šiol išlikęs nedidelio vienanario bebokščio Renesansinio kulto pastato pavyzdys, viena seniausių mūro bažnyčių Žemaitijoje. Pašušvyje mokiniai išklausė pasakojimo apie Europos paveldo dienų organizavimo istoriją, tradicijas.
Nuvykę į Lietuvos partizanų ryšininkų Miknių sodybą Mėnaičių kaimą, Europos paveldo dienų dalyviai prie klėtelės, kurioje 1949 metais buvo įrengtas bunkeris, susitiko su buvusių šeimininkų dukra Julijona. Ji pasidalijo prisiminimais apie 1949 metų įvykius, kai šioje sodyboje vasario 16 dieną Lietuvos partizanų vadų pasirašyta Deklaracija paklojo pamatus Nepriklausomos Lietuvos valstybės atgimimui. Mokiniai apžiūrėjo Lietuvos partizanų ryšininkų Sajų sodybą Balandiškių kaime vykstančius archeologinius kasinėjimus. Su jų rezultatais mokinius supažindino Vilniaus universiteto doktorantas, archeologas Gediminas Petrauskas ir Vilniaus universiteto magistrantė Aistė Kazimieraitytė.
Liko nepamirštas ir Radviliškyje, J. Basanavičiaus gatvės gale, stovintis vėjo malūnas, menantis susirėmimus su bermontininkais. Šalia jo 1919 m. lapkričio 22 d. vyko lemtingas mūšis, po kurio Radviliškis buvo išvaduotas iš bermontininkų. Lietuvių kariai šiame kare iš bermontininkų kariuomenės paėmė daug amunicijos, ginkluotės, patrankų ir kitų ginklų.
Europos paveldo dienų organizatoriai dėkoja Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriui, Vaižganto gimnazijos, Grinkiškio Jono Poderio vidurinės, Vinco Kudirkos ir Pašušvio pagrindinių mokyklų mokytojams ir mokiniams už aktyvų dalyvavimą.
Idėja rengti kultūros paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais ir per keletą metų šis renginys išplito po daugelį vakarų Europos šalių. Nuo 1991 metų Europos Tarybos iniciatyva visoje Europoje imtos rengti Europos paveldo dienos. Jų metu akcentuojami šimtmečius trukę kultūriniai mainai tarp įvairių Europos šalių, šiandien sudarantys valstybių kultūros paveldą. Europos Tarybos Europos paveldo dienų programoje siekiama visuomenę supažindinti su kultūros paveldu, parodyti tai, kas paprastai yra neprieinama, arba aktualizuoti kurią nors kultūros paveldo sritį.
Lietuvoje Europos paveldo dienos jau tapo tradicija. Jas rengia Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, miestų ir rajonų savivaldybės, kurios yra kultūros paveldo objektų valdytojos.
2013 metais Lietuvoje paveldo dienos skiriamos 1863 metų sukilimo 150-mečiui, Žemaitijos krikšto 600 metų jubiliejui, kitiems Lietuvai reikšmingiems įvykiams. Pasirinkta tema „Epochų ženklai“ suteikia galimybę pažvelgti į savo krašto reikšmingiausius įvykius, istorinius laikotarpius, įsigilinti į juos, galbūt net naujai įvertinti.
Vytautas Simelis,
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos
Paveldosaugos skyriaus vedėjas
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196, Radviliškis
(8 422) 69 003
(8 422) 69 000
informacija@radviliskis.lt
Pranešti apie korupciją
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Pasirinkimas | Paaiškinimas |
---|---|