Diskutuota apie nykstančius kaimus ir vietovardžių išsaugojimą
2019 m. Gegužės 20
d.
Gegužės 16 d. Radviliškio savivaldybėje vyko seminaras-diskusija tema „Nykstantys kaimai išsineša ir žemės vardą“. Pagrindinė renginio tema – kaip, nykstant kaimams, išsaugoti jų vietovardžius. Buvo diskutuojama apie tai, kad išnykusių kaimų pavadinimais galima pavadinti gatves, skverus ir taip išsaugoti vietovardžius. Seminaro-diskusijos dalyvius pasveikino Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mindaugas Pauliukas.
Diskusijoje-seminare dalyvavęs Kauno kolegijos lektorius dr. Valdas Urbanavičius pristatė interaktyvią programą, skirtą įamžinti išnykusius kaimus Radviliškio rajone.
Joje užsiregistravę lankytojai gali įkelti savo užfiksuotas vietoves ar vietovardžius.
Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vyriausioji specialistė Laura Prasevičiūtė susirinkusiems papasakojo apie Radviliškio rajono senąsias kaimų kapines. Senosios kapinės – labai svarbi kaimų dalis. Tai, kad vienoje ar kitoje vietoje kažkada buvo kaimas, dažnai galime nustatyti tik iš to, kad yra likusios senosios kapinės, todėl kapinių išlaikymas ir neleidimas joms išnykti yra labai svarbus aspektas siekiant išsaugoti senuosius vietovardžius. Vienas iš būdų tai padaryti – senųjų kapinių vietoje pastatyti paminkliniai akmenys arba kryžiai su tos vietos vietovardžiu.
Klemas Indrėkus, buvęs Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos mokytojas, pristatė savo ir savo mokinių surinktą medžiagą apie išnykusius kaimus Grinkiškio rajone ir jų vietovardžius, pasakojo apie įdomiąją vietovardžių istoriją.
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas Vytautas Simelis pristatė partizaniniam judėjimui skirtą leidinį „Atiduok Tėvynei ką privalai“ ir interaktyvią programą ta pačia tema, kurią nemokamai, vykdydami Kauno kolegijos mokslo taikomąją konsultacinę veiklą, sukūrė Kauno kolegijos lektoriai Ilona ir Valdas Urbanavičiai. Rezultatas – interaktyvus žemėlapis, kuriame – 38 vietos Radviliškio rajone esančios su partizaniniu judėjimu 1945–1954 metais susijusios vietos Radviliškio rajone. Žemėlapiu gali naudotis visi, kas domisi partizanų kovomis už Lietuvos laisvę, istorijos mokytojai, mokiniai, smalsuoliai. Galima net virtualią ekskursiją suorganizuoti, nes prie kiekvieno žemėlapyje pažymėtos vietos ne tik informacija apie šią vietą įdėta, bet ir nuotrauka įkelta.
Ilonai ir Valdui Urbanavičiams už iniciatyvą ir nuveiktą darbą įteikta Radviliškio rajono savivaldybės mero padėka ir atminimo dovana.
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus
Paskutinis atnaujinimas: 2022-07-21 11:39:32