Pasirinkite kalbą

Naujienos

In memoriam Vytautas Romualdas Tomkus (1940–2022) – teatro ir kino aktorius, Radviliškio miesto Garbės pilietis

2022 m. Liepos 25 d.


2022 metais liepos 24 dieną Vilniuje, eidamas 82-uosius metus, amžinybėn iškeliavo vienas žymiausių Lietuvos teatro ir kino aktorius Vytautas Romualdas Tomkus.

V. Tomkus gimė 1940 metų liepos 29 dieną Radviliškyje. Tėvas Kazimieras Tomkus  dirbo Radviliškio geležinkelio depe. Gerai grojo akordeonu, armonika. Mama Ona Tomkienė prižiūrėjo namus, augino Vytautą ir penkeriais metais jaunesnę seserį Nijolę.

1946–1957 m. V. Tomkus mokėsi Radviliškio Valerijos Valsiūnienės (dabar – Radviliškio Lizdeikos gimnazija) vidurinėje mokykloje, 1957–1961 m. studijavo Lietuvos valstybinės konservatorijos Aktorinio meistriškumo katedroje.

1962 metais V. Tomkus susituokė su aktore Lilija Mulevičiūte. Pora užaugino dukrą – dailininkę grafikę Dovilę Tomkutę.

Aktorius suvaidino daugybę vaidmenų kine ir teatre. Režisieriaus Balio Bratkausko filme suvaidintas Tadas Blinda (1973 m.) jam pelnė bene didžiausią žinomumą ir šlovę. Kraštietis, būdamas dar su mumis, labai džiaugėsi savo kūrybine sėkme bei nuopelnais dalijosi su gimtuoju miestu sakydamas, jog visko jį išmokė Radviliškis ir būtent kietas radviliškietiškas charakteris padėjo sukurti tokį Lietuvos herojaus – Tado Blindos personažą, kuris išliko jaunas daugiau nei pusę amžiaus. Taip pat ne kartą V. Tomkus buvo pažymėjęs, kad už sėkmingą aktoriaus darbą sulaukė itin daug įvairių apdovanojimų, tačiau pats brangiausiais ir vertingiausias jam buvo Radviliškio miesto Garbės piliečio suteiktas vardas.

V. Tomkus 1961–1962 m. – Šiaulių dramos teatro aktorius, 1962–1970 m. – Kauno valstybinio dramos teatro aktorius, 1970–1992 m. – Lietuvos valstybinio akademinio dramos teatro aktorius, 1993–1999 m. vadovavo „Vaidilos“ teatrui, nuo 1999 m. – Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorius. Lietuvos kinematografininkų sąjungos narys. Filmavosi Meksikoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Čekoslovakijoje, Prancūzijoje, Bulgarijoje ir kitose šalyse. Sukūrė daugiau nei šimtą įsimintinų vaidmenų teatre ir apie septyniasdešimt  kine. Vaidmenys: teatre – Girdvainis (K. Borutos „Baltaragio malūno inscenizacija“, 1966), Cezaris, Falstafas (V. Šekspyro „Antonijus ir Kleopatra“, 1966, ir „Vindzoro šmaikštuolės“, 1977); kine – Tadas („Tadas Blinda“, 1973), Vuoldis („Būti nereikalingam“, 1977), Turlavas („Vyras pačiame žydėjime“, 1977). Sąjunginio Rygos kino festivalio prizo už geriausią vaidmenį kino filme „Būti nereikalingam“ (Latvija, 1977), keleto diplomų už vaidmenis teatro spektakliuose laimėtojas. Paskutiniai vaidmenys šiuose filmuose: „Elzė iš Gilijos“ (1999 m., rež. A. Puipa), „Gedimino 11“ (2001), „Pilotas“ (2008 m. rež. S. Vosylius), „Širdys paklydėlės“ (2010 m., rež. B. Latėnas).

Išleista Remigijos Pauliukaitės parašyta aktoriaus biografija „Vytautas Tomkus. Aš vis dar Tadas Blinda...“ (2010). 

V. Tomkui suteiktas Lietuvos nusipelniusio artisto vardas (1980 m.). 2004 m. jis buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi. 2007 m. – suteiktas Radviliškio miesto Garbės piliečio vardas.
Dar visai neseniai Radviliškio rajono savivaldybės administracija iš Vytauto Romualdo Tomkaus gavo laišką, kuriame sveikino visus radviliškiečius ir miesto svečius su jubiliejiniu 455-erių metų miesto gimtadieniu ir apgailestavo, kad negalės atvykti į tokią svarbią šventę: „Būtent kietas radviliškietiškas charakteris padėjo man sukurti tokį Lietuvos herojaus Tado Blindos personažą, kuris išliko jaunas jau daugiau nei pusę amžiaus. Deja, šiandien mano žirgas jau nėra eiklus ir man nepavyko atjoti į šią šventę. Nors gyvenime ir savo darbe esu ne kartą sulaukęs įvairių apdovanojimų, Radviliškio man suteiktas garbės piliečio vardas Nr. 1 yra pats brangiausiais ir vertingiausias. Jis liudija, kad mano gyvenimas turėjo prasmę, o darbai garsina mano gimtąjį miestą. Sukūręs kelis šimtus vaidmenų teatre ir kine, širdyje likau tas pats Maironio gatvės pacaniokas su Mamos pasiūtu sportiniu švarkeliu ir tėvo galife kelnėmis...“

Deja, tai buvo paskutinė žinia, atskriejusi iš mūsų kraštiečio Vytauto, tačiau Radviliškio krašto žmonėms gera žinoti ir matyti, kokių prasmingų darbų ir gražių įvertinimų, pelnyto populiarumo buvo kupina Aktoriaus nueito kelio atkarpa. Šviesus Jo asmenybės, prasmingos veiklos ir gražios bendrystės atminimas lieka mūsų širdyse ir visame krašte. 

Radviliškio rajono savivaldybės informacija 

Paskutinis atnaujinimas: 2022-07-26 08:10:50