Pasirinkite kalbą

Naujienos

Kovo 22 diena – Pasaulinė vandens diena. Ar išgyventume be vandens?

2023 m. Kovo 22 d.


Spartus planetos gyventojų skaičiaus augimas kartu su didėjančiu vandens, ypač gėlo vandens, suvartojimu ir aplinkos tarša, gali sukelti pasaulinę krizę. Kodėl vanduo mums toks svarbus?

Vanduo yra svarbiausia pagrindinių fiziologinių funkcijų, tokių kaip kraujospūdžio, kūno temperatūros, hidratacijos reguliavimas ir virškinimas, sudedamoji dalis. Kokia svarbiausia vandens reikšmė mūsų sveikatai?

Smegenys
Norint, kad tinkamai veiktų mūsų smegenys, reikalingas pakankamas vandens kiekis. Vartojant pakankamai vandens, smegenys išlieka aktyvios, kadangi šviežias vanduo aprūpina krauju, prisotintu deguonimi. Jei dėl vandens trūkumo prarandame bent 2 proc. kūno svorio, gali sutrikti mąstymas ir trumpalaikė atmintis.

Ląstelės 
Kiekviena kūno ląstelė turi gauti būtiną kiekį angliavandenių, vitaminų, mineralų, deguonies  ir kitų svarbių maistinių medžiagų, kuriomis ląstelės aprūpinamos, jei žmogaus organizmas gauna pakankamai vandens. Metabolizmo produktai iš ląstelės taip pat pasišalina su vandeniu, ląstelėse nesikaupia toksinai, jos išlieka sveikos ir tinkamai atlieka savo funkcijas.

Virškinimas 
Vanduo atlieka labai svarbią funkciją virškinant  maistą ir maistines medžiagas perduodant iš virškinimo trakto į kraują. Vandenyje ištirpę maistinės medžiagos, patekusios į kraują, sėkmingai aprūpina kiekvieną organizmo ląstelę. Nepakankamai geriant vandens gali sulėtėti virškinimo procesas, užkietėti viduriai.

Širdis 
Vanduo yra labai svarbus sveikai širdies funkcijai ir yra būtinas norint išlaikyti optimalų kraujospūdį. Pakankamai vartojant vandens, kraujotakos sistema užtikrina nuolatinį deguonies tiekimą, kurio reikia ir visiems kitiems audiniams. Kalifornijos mokslininkai atliko tyrimą daugiau nei su 20 000 sveikų vyrų ir moterų, ir nustatė, kad tie žmonės, kurie gėrė daugiau nei penkias stiklines vandens per dieną turėjo mažiau tikimybės mirti nuo širdies priepuolio ar širdies ir kraujagyslių ligų nei tie, kurie gėrė mažiau nei dvi stiklines per dieną.

Inkstai 
Vanduo labai svarbus sveikam inkstų sistemos darbui, kadangi jie atsakingi už normalų natrio ir elektrolitų kiekį mūsų organizme, be to, reguliuoja skysčių kiekį organizme ir su šlapimu šalina atliekas ir maistinių medžiagų perteklių. Sumažėjus suvartojamam vandens kiekiui, gali sutrikti inkstų veikla.

Raumenys ir sąnariai 
Kaip ir visiems organams bei audiniams, raumenims ir sąnariams vanduo yra būtinas, juos sudaro apie 70–75 proc. vandens (be kaulų). Vanduo tarsi raumenų ir sąnarių tepalas užtikrina optimalią raumenų funkciją.

Oda 
Visi norime kuo ilgiau odą išlaikyti minkštą ir elastingą, tačiau odos funkcija – ne vien estetinė. Oda mus saugo nuo infekcijų, alergenų, aplinkos temperatūros pokyčių ir reguliuoja kūno temperatūrą, pvz., neleidžia organizmui perkaisti, išsiskiria prakaitas ir kt.

Žmogaus pagrindinis siekis – išsaugoti gyvybę, juk tai didžiausias turtas, kurį siekdami išsaugoti, privalome rasti darną su gamta. Ieškodamas egzistencinės prasmės ir kurdamas planus bei įgyvendinamas savo siekius, žmogus turi nekenkti gamtai, saugoti jos resursus, taip pat ir vandenį.

Pasaulinės vandens dienos proga kviečiame pasitikrinti, kiek išgeriate vandens kasdien, naudodamiesi vandens gėrimo kalendoriumi. 

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Paskutinis atnaujinimas: 2023-03-22 16:43:03