Pasirinkite kalbą

Naujienos

„Pagauk – sterilizuok – paleisk“ – beglobių kačių sterilizavimo programa

2023 m. Gegužės 17 d.


Siekiant išvengti beglobių gyvūnų skaičiaus augimo, kiekvienais metais atėjus pavasariui iki atšalant orams yra vykdoma beglobių kačių sterilizavimo programa „Pagauk – sterilizuok – paleisk“ (toliau – PSP programa). Tai yra humaniškas ir mažiau streso gyvūnui keliantis benamių ar sulaukėjusių kačių populiacijos kontrolės būdas. PSP programa ne tik užkerta kelią nekontroliuojam kačių dauginimuisi, bet ir ligų, ypač pasiutligės, plitimui, kadangi katės yra vakcinuojamos nuo pasiutligės.

Kodėl reikia sterilizuoti benames kates? Katės turi savybę sparčiai ir gausiai daugintis. Pvz., viena sveika katė per metus gali atsivesti iki 18 kačiukų, o jei tokių kačių mieste yra 1000, tai benamių kačių populiacija mieste per metus gali išaugti net iki 18 tūkst.

PSP programos metu benamės katės gaudomos naudojant ėdalą, kitus jaukus ir gaudykles. Visas pagautas kates apžiūri veterinarijos gydytojai, kurie įvertina jų sveikatos būklę ir amžių. Jeigu jos yra sveikos – sterilizuojamos arba kastruojamos, o po 2-3 dienų paleidžiamos ten, kur buvo sugautos. Ligoti keturkojai pirmiausia yra gydomi.

Sterilizuotas, kastruotas kates nesunku atskirti – jos yra pakirptu kairės ausies galiuku. Tokio sutartinio ženklo laikosi dauguma šalių, vykdančių PSP programą.

Kodėl pagautos ir sterilizuotos katės nelieka prieglaudoje? Atsakymas paprastas – laukinės katės nesugeba prisitaikyti gyventi patalpose, todėl narvelyje ar net namuose labai stresuoja. Kiemas, iš kurio jos buvo paimtos, ir yra tikrieji jų namai, jų medžioklės plotai, o svarbiausia – čia jos efektyviai kontroliuoja graužikų (kartais platinančių net ir ligas) populiaciją. Tačiau net jei prisitaikyti gebėtų, namų ieškančių gyvūnų skaičius kur kas didesnis nei juos suteikti pasiryžtančių žmonių.

Radviliškio rajono savivaldybėje šią programą jau vykdo Radviliškio miesto seniūnija (atsakingas asmuo – Rita Mankutė, tel. (8 422) 53 386, el. p. rita.mankute@radviliskis.lt), artimiausiu laiku planuojama ją įgyvendinti Šeduvos miesto ir Baisogalos seniūnijose.

„Ar vykdoma mieste PSP programa, greičiausiai priklauso nuo miesto valdžios ir bendruomenės bendradarbiavimo. Puikus pavyzdys yra Vilnius, kuriame bendruomenė jau senai ėmėsi rūpintis benamėmis katėmis, jas maitina, rūpinasi žiemos namelių statyba joms, o taip pat informuoja apie atsiradusias nepažymėtas kates Vilniaus savivaldybės įmonę „Grinda”, kurios administruojamuose „Vilniaus gyvūnų globos namuose” vyksta benamių kačių sterilizacijos programos. Matydama tokį bendradarbiavimą, miesto valdžia žino sterilizacijų poreikį bei skiria tam lėšų, todėl kviečiame ir kitų miestų bei rajonų bendruomenes imtis iniciatyvos ir bendradarbiavimo su miestų savivaldybėmis, vykdant PSP programas“, - pasakoja VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (GGI) vadovė Beatričė Vaitiekūnaitė-Pliuskė.

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove

Paskutinis atnaujinimas: 2023-05-17 08:30:13